גמילה

לשבת לקום

גם אם בסיבוב הראשון זה לא הצליח, אפשר להפסיק למספר חודשים ולנסות שוב, הפעם בלי טעויות

רויטל ברכה­פדרבוש
25/05/04
גמילה מחיתולים יכולה להיות קלה, מהירה ומוצלחת, כשהיא נעשית ברגע שהילד בשל ומוכן לכך. והיא יכולה להיות בעייתית ואף טראומטית כשהיא נעשית טרם זמנה. פעמים רבות ה"סיבוב הראשון" לגמילה לא מצליח, ואז חוזרים לחיתול ומנסים שוב כעבור מספר חודשים.ד"ר עדה בקר, יועצת חינוכית והתפתחותית לגיל הרך, וד"ר קובי שגיא, מנהל המרפאה לטיפול בהרטבה במרכז שניידר לרפואת ילדים, מצביעים על הטעויות הנפוצות ביותר של הורים בתהליך הגמילה מחיתולים, כדי שהפעם הבאה (או הפעם הראשונה) תהיה קלה, מהירה ומוצלחת ותתרום ליחסים הטובים בין ההורים לילדים.
לא להתחיל מוקדם מדי או מאוחר מדי
שאלת השאלות היא, איך יודעים שהגיע הרגע המתאים לגמילה? "תחילת תהליך הגמילה מחיתולים", אומר ד"ר קובי שגיא, "מותנה בשתי יכולות של הילד: בשלות פיזיולוגית ­ יכולתו לזהות גירוי או לחץ משלפוחית השתן, ובשלות שכלית להבנת המצופה ממנו ­ עשיית הצרכים בשירותים או בסיר. אם לילד אין את שתי המיומנויות הללו, אין טעם להתחיל בתהליך הגמילה. חשוב להדגיש, שקיימים הבדלים בבשלות הפיזיולוגית בין ילדים, וילד יכול להיות מפותח מאוד ביכולת המילולית, אבל פחות בהתפתחות הפיזיולוגית. הבדלים בהתפתחות הפיזיולוגית יכולים להיות גם בין אחים, והעובדה שאח אחד נגמל בגיל שנתיים, לא מבטיחה שהתפתחותו של האח השני תהיה דומה או זהה. ההבדלים בהתפתחות יכולים להתבטא בחודשים רבים, אבל אפשר לצפות שהילד ירכוש את שתי היכולות האלו בערך בגיל שנתיים פחות או יותר".ד"ר עדה בקר: "יש גיל מסוים שבו הילד בשל לגמילה וכדאי לא לפספס אותו. הורים רבים חושבים שזה מוקדם מדי, ולפעמים מפספסים את המועד הנכון בשביל הילד לגמילה. לעתים גמילה של ילד בן 3 מסובכת יותר מגמילה של ילד בן שנה וחצי. לכן, חשוב שההורה יידע להתחיל בגמילה ברגע המת אים, כשגיל שנה וחצי­ שנתיים הוא גיל סביר לתחילת התהליך. ילדים בגיל זה מזדהים עם הוריהם ורוצים מאוד לרצות אותם. ילדים בגיל 3 פחות ששים לעשות את מה שהוריהם מצפים מהם. חשוב להדגיש, שבגיל 3 עלולה גם להתבסס פיזיולוגיה של חוסר שליטה בצרכים, ולכן בדרך כלל רצוי להתחיל בגמילה לפני כן".
לא להתייחס לגמילה כאל הישג שעומד בפני עצמו
קל מאוד להתייחס לגמילה כאל מבצע, עם יעדים ברורים, שצריך לסיים, ורצוי כמה שיותר מהר. אבל לדברי ד"ר בקר, עדיף לאמץ התייחסות אחרת לתהליך. "הילד צריך לסיים את תהליך הגמילה כשהוא מחוזק, עם ביטחון ביכולת השליטה בגופו. בסוף תהליך הגמילה הוא לא רק צריך להיות יבש, אלא גם עצמאי ובטוח יותר בעצמו. הגמילה היא לא מטרה בפני עצמה, אלא משימה במסגרת מערכת היחסים עם ההורה."לא כדאי לבודד את הגמילה מחיתולים משאר הפעילויות בדרך לעצמאות הילד. הגמילה מחיתולים היא תהליך אחד מתוך מגוון של התנהגויות עצמאיות, שהילד רוכש בדרך לעצמאות והפיכתו מילד שזקוק לטיפול הוריו, לילד שאוכל, מתפשט, מתלבש, מתרחץ ועושה צרכים באופן עצמאי. לכן, מה שחשוב בתהליך הגמילה הוא קודם כל יחסיו עם ההורה וביטחונו של הילד בעצמו. הגמילה היא לא הישג, ולכל ילד יהיו הישגים גדולים מאלו בימי חייו".
לא להתעלם מההמלצות של הגננות והמטפלות
כשהגננת או המטפלת אומרת שעדיין לא הגיע הזמן להוריד את החיתול, אפשר בקלות לחשוד בה שלא כל כך מתחשק לה להתחיל בתהליך המתיש. הרבה יותר קל לנקות חיתול מאשר תחתונים מלאים בשתן וצואה. בנוסף, אמירה של הגננת שהילד לא בשל עלולה להעליב (הילד שלי לא מספיק חכם?). הרבה פעמים הורים נוטים להאמין שילדם מוכן לגמילה, לפני שזה קורה בפועל."לגננות ובעיקר למטפלות הותיקות", אומרת ד"ר בקר, "יש ניסיון רב בגמילה מחיתולים, וכדאי מאוד לסמוך על חוות דעתן אם הילד מוכן לגמילה. הן יכולות לתת חוות דעת אובייקטיבית יותר משל ההורים. יחד עם זאת, כשגננת או מטפלת אומרת להורים שהילד לא מוכן, אפשר לבדוק איתה על מה היא מבססת את הערכתה. לא כדאי ללחוץ על המטפלת או הגננת לחוות דעה אחרת. המטפלות יודעות איך לגמול ילדים לא שלהן וכדאי לעבוד איתן בשיתוף פעולה, ולהתייעץ איתן לגבי הדרך המומלצת לגמילה. בתהליך הגמילה חייב להתקיים שיתוף פעולה ותיאום בין הגן לבית במסרים והתגמולים שהילד מקבל.
לא להביע אי שביעות רצון כשמתפספס
קשה לא להביע מורת רוח כשילד עושה קקי בתחתונים באמצע הרחוב או במסעדה, שלא לדבר על תהליך הניקוי שהוא כמעט בלתי אפשרי (אלא אם זורקים את התחתונים המלוכלכים לפח). "התייחסות אופטימלית של הורים לגמילה של ילדם תהיה זהה לכל תהליך למידה", אומרת ד"ר בקר. "בתהליך למידה לא כדאי להביע אי שביעות רצון או כעס, כי אז מעבירים לילד מסר שהוא עשה משהו רע. כשהילד נגמל מחיתולים הוא לומד מיומנות חדשה ולכן אין מקום לכעס, אי שביעות רצון או ייאוש. ההתמודדות עם הפספוסים צריכה להיות עניינית: לומר לילד שכדאי לעשות בסיר, אבל לא לעשות מזה עניין ולא לדבר על זה יותר מדי. לעומת זאת, את ההצלחות כדאי להדגיש, לדבר עליהן ולשבח את הילד. ילדים מבינים טוב מאוד חיזוקים חיוביים וכדאי להתמקד בהם.
לא לגמול ביום ובלילה בבת אחת
לא להסס לחזור אחורנית
מנסים ומנסים, אבל שום דבר משמעותי לא קורה. הילד עושה את צרכיו כל הזמן בתחתונים. האם לחזור אחורה? האם הדימוי העצמי של הילד ייפגע? "אם אנחנו לא נהיה מאוכזבים מאוד, אז גם הילד לא יהיה מאוכזב מאוד", אומרת ד"ר בקר. "אחד הדברים הנפלאים אצל ילדים, הוא שהם מוכנים לנסות שוב ושוב עד שהם מצליחים. אנחנו המבוגרים מגדירים זאת במושגים של הצלחה או כישלון. ילד ייפול עשרות פעמים עד שהוא יצליח לעמוד, והוא לא יתייאש בכלל. כדאי לחזור אחורנית לחיתול, כשתהליך הגמילה הופך להיות מאבק כוחות בין ההורים לילד או כשהילד מסרב להיגמל. במקרים כאלה כדאי אף לפנות לייעוץ."אם הגמילה נמשכת זמן רב, והילד צעיר מאוד (לפני גיל שנתיים) אפשר לחזור לחיתול מבלי לעשות מזה עניין גדול ­ לא לדבר על זה, ולחזור לגמילה כמה חודשים מאוחר יותר. אם הילד כבר בן שנתיים וחצי כדאי להמשיך בתהליך, גם אם יש הרבה פספוסים, כל עוד רואים התקדמות. כל פעם יש פחות פספוסים ויותר הצלחות. יש שדוגלים בשיטת ה"בום טראח". אם כבר גמילה, אז למה לא לעשות הכל בבת אחת, גם ביום וגם בלילה? לדברי ד"ר שגיא, לא מומלץ לגמול ביום ובלילה בבת אחת. "רק אחרי שהגמילה ביום מבוססת, כדאי להתחיל גמילה בשנת הצהריים. שנת הצהריים היא קצרה יותר מהלילה, ולכן כדאי להתחיל איתה. רק אחרי שהושגה שליטה בצהריים, אפשר לעבור לגמילת לילה"."הגמילה מתוך שינה דורשת מיומנות ושליטה שונה מזו של הגמילה ביום", מוסיפה ד"ר בקר, "ולכן כדאי להתחיל בגמילת לילה לאחר שהילד מבקש להיות בלי חיתול בלילה או מתעורר באופן קבוע עם חיתול יבש. שיטות כמו לא לאפשר לשתות בערב, כדי שלא יהיה שתן במהלך הלילה, או להעיר באמצע הלילה כדי לעשות את הצרכים, לא מומלצות, כי הרעיון הוא שהילד ישלוט בצרכיו". מנסים ומנסים, אבל שום דבר משמעותי לא קורה. הילד עושה את צרכיו כל הזמן בתחתונים. האם לחזור אחורה? האם הדימוי העצמי של הילד ייפגע? "אם אנחנו לא נהיה מאוכזבים מאוד, אז גם הילד לא יהיה מאוכזב מאוד", אומרת ד"ר בקר. "אחד הדברים הנפלאים אצל ילדים, הוא שהם מוכנים לנסות שוב ושוב עד שהם מצליחים. אנחנו המבוגרים מגדירים זאת במושגים של הצלחה או כישלון. ילד ייפול עשרות פעמים עד שהוא יצליח לעמוד, והוא לא יתייאש בכלל. כדאי לחזור אחורנית לחיתול, כשתהליך הגמילה הופך להיות מאבק כוחות בין ההורים לילד או כשהילד מסרב להיגמל. במקרים כאלה כדאי אף לפנות לייעוץ."אם הגמילה נמשכת זמן רב, והילד צעיר מאוד (לפני גיל שנתיים) אפשר לחזור לחיתול מבלי לעשות מזה עניין גדול ­ לא לדבר על זה, ולחזור לגמילה כמה חודשים מאוחר יותר. אם הילד כבר בן שנתיים וחצי כדאי להמשיך בתהליך, גם אם יש הרבה פספוסים, כל עוד רואים התקדמות. כל פעם יש פחות פספוסים ויותר הצלחות.
לא לתת פרסים
בקלטת המפורסמת "בלי חיתולים", מקבלים הילדים שמצליחים לעשות את צרכיהם בסיר או בשירותים "פיפי פרס", אבל ד"ר בקר לא ממליצה על מתן פרסים בתהליך הגמילה. "בגילאים אלה התגמול הטוב ביותר הוא שבחים וחיבוק של ההורה. אם אנחנו מראים שביעות רצון מההישג זה מספיק. תגמול בצורת פרס היה יעיל בעבר, אבל כיום הילדים מוצפים בכל כך הרבה מתנות ותגמולים, ומקבלים בכל יום פרס על משהו אחר ולכן הקשר בין המעשה לתגמול עלול להיות רופף, ולכן בעייתי. אם חשוב להורה להעניק לילד פרסים, כדאי קודם כל להפסיק מתן פרסים אחרים, כדי שלתגמול תהיה משמעות".
לא לוותר על שלב הישיבה על הסיר
יש חוויות נעימות יותר מניקוי סיר מספר פעמים ביום. הרבה יותר קל שהילד יתרגל ישר לעשות את הצרכים בשירותים. אבל ד"ר שגיא טוען שהשירותים עלולים להפחיד ילדים ולגרום להם להירתע מהתהליך, כי הצואה נעלמת להם, והם עלולים לחשוב שגם הם עלולים להיעלם. בנוסף, הסיר מאפשר להם לראות את מה שהם עשו. אם ילד מעדיף לשבת על השירותים, כמובן שאין בעיה עם זה.
לא לגמול במקביל לשינויים אחרים בחיי הילד
מה יותר מפתה מלגמול את הילד תוך כדי רכישת מיטה חדשה (של גדולים) או לפני מעבר לגן חדש? אולם לדברי ד"ר בקר רצוי שבתקופת הגמילה לא יעשה שום שינוי בחיי הילד, אפילו לא רכישת מיטה חדשה. "לא כדאי להתחיל בתהליך הגמילה כשעוברים דירה, לפני או אחרי נסיעה לחו"ל של ההורים ובטח לא כשנולד אח חדש. כדאי לאפשר לילד להסתגל לשינויים ורק כשהכל בטוח ושגרתי להתחיל בתהליך הגמילה."בשבועיים הראשונים לתהליך הגמילה, רצוי שהילד יהיה כמה שיותר בסביבתו הטבעית ­ הגן והבית. לא כדאי לצאת איתו לטיול של יום שלם, להשאיר אותו אצל הסבתא או אפילו לשהות שעות בגינה. כדי לבסס את התהליך בתקופה הראשונה, כדאי להרגיל את הילד ללכת לסיר או לשירותים בבית. אחרי שהילד יודע מה מצופה ממנו אפשר כמובן לצאת למקומות שונים, ואז במידת הצורך לעשות את הצרכים בהתאם לנסיבות. מה יותר מפתה מלגמול את הילד תוך כדי רכישת מיטה חדשה (של גדולים) או לפני מעבר לגן חדש? אולם לדברי ד"ר בקר רצוי שבתקופת הגמילה לא יעשה שום שינוי בחיי הילד, אפילו לא רכישת מיטה חדשה. "לא כדאי להתחיל בתהליך הגמילה כשעוברים דירה, לפני או אחרי נסיעה לחו"ל של ההורים ובטח לא כשנולד אח חדש. כדאי לאפשר לילד להסתגל לשינויים ורק כשהכל בטוח ושגרתי להתחיל בתהליך הגמילה."בשבועיים הראשונים לתהליך הגמילה, רצוי שהילד יהיה כמה שיותר בסביבתו הטבעית ­ הגן והבית. לא כדאי לצאת איתו לטיול של יום שלם, להשאיר אותו אצל הסבתא או אפילו לשהות שעות בגינה. כדי לבסס את התהליך בתקופה הראשונה, כדאי להרגיל את הילד ללכת לסיר או לשירותים בבית. אחרי שהילד יודע מה מצופה ממנו אפשר כמובן לצאת למקומות שונים, ואז במידת הצורך לעשות את הצרכים בהתאם לנסיבות.
לא לגמול בחורף או בסתיו
הקיץ הוא העונה האופטימלית לגמילה, טוען ד"ר שגיא. "כשקר, השלפוחית רגישה יותר וגם הלבוש מכביד וגורם סרבול. עד שהילד יגיע לסיר או לשירותים ועד שההורה יפשיט אותו, השתן או הצואה עלולים כבר לברוח לבגדים. במקרה של גמילה שלא הצליחה ונדרשת חזרה לחיתול, כדאי להמתין לקיץ הבא, גם אם המשמעות היא שהילד לא יהיה גמול עד גיל 3. הקיץ הוא העונה האופטימלית לגמילה, טוען ד"ר שגיא. "כשקר, השלפוחית רגישה יותר וגם הלבוש מכביד וגורם סרבול. עד שהילד יגיע לסיר או לשירותים ועד שההורה יפשיט אותו, השתן או הצואה עלולים כבר לברוח לבגדים. במקרה של גמילה שלא הצליחה ונדרשת חזרה לחיתול, כדאי להמתין לקיץ הבא, גם אם המשמעות היא שהילד לא יהיה גמול עד גיל 3.
קו רטוב

מרכז שניידר לרפואת ילדים מפעיל קו ייעוץ להורים עם בעיות ושאלות בגמילה מחיתולים והרטבת לילה. השירות ניתן ללא תשלום והפנייה יכולה להיות אנונימית, בימי שלישי בין השעות 10­11 בבוקר בטל': 9253109­03 או בימים ראשון וחמישי אחרי השעה 20:00 בטל': 8724477­04 ובכל ימות השבוע בטל': 6483444­08 (להשאיר הודעה). מרכז שניידר לרפואת ילדים מפעיל קו ייעוץ להורים עם בעיות ושאלות בגמילה מחיתולים והרטבת לילה. השירות ניתן ללא תשלום והפנייה יכולה להיות אנונימית, בימי שלישי בין השעות 10­11 בבוקר בטל': 9253109­03 או בימים ראשון וחמישי אחרי השעה 20:00 בטל': 8724477­04 ובכל ימות השבוע בטל': 6483444­08 (להשאיר הודעה). יש חוויות נעימות יותר מניקוי סיר מספר פעמים ביום. הרבה יותר קל שהילד יתרגל ישר לעשות את הצרכים בשירותים. אבל ד"ר שגיא טוען שהשירותים עלולים להפחיד ילדים ולגרום להם להירתע מהתהליך, כי הצואה נעלמת להם, והם עלולים לחשוב שגם הם עלולים להיעלם. בנוסף, הסיר מאפשר להם לראות את מה שהם עשו. אם ילד מעדיף לשבת על השירותים, כמובן שאין בעיה עם זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.